disneyland2014
  
PROGRAM WYCIECZKI

ZIELONA WYSPA... DUBLIN I OKOLICE


04.07.2014 – 11.07.2014


Organizator:
ENGLISH MELODY Szkoła Języka Angielskiego s.c.
 
Opiekunowie:
Eliza Pawlik, Patrycja Chuchla, Tomasz Pawlik
 
 
DZIEŃ 1
04.07

010217.50 Zbiórka ul. Wodna 7 Wolsztyn (osoby zainteresowane transportem)
20.00 Zbiórka na lotnisku ŁAWICA w Poznaniu.
22.15 Wylot z Poznania (linie lotnicze RYANAIR)
23.55 Przylot do Dublina;
transfer autokarem do Jacobs Inn Hostel
Spać!
 
DZIEŃ 2
05.07

8.30 Śniadanie
10.00 Zbiórka Rozpoczynamy podbój Dublina!
Pierwszy dzień zaplanowaliśmy w ścisłym centrum stolicy
 
03- SPIRE OF DUBLIN
The Spire of Dublin oficjalnie: Monument of Light – potężny, wysoki na 120 metrów monument ustawiony dla uczczenia nowego tysiąclecia. Monument był stawiany w okresie od grudnia 2002 do stycznia 2003 i stoi w miejscu gdzie wcześniej stała kolumna Nelsona na O'Connell Street. Monument został zaprojektowany przez pracownię Ian Ritchie Architects, w kształcie wydłużonego stożka o średnicy 3 metry u podstawy zwężającej się do średnicy zaledwie 15 centymetrów u szczytu. Konstrukcja jest uznana za najwyższą na świecie rzeźbę.
 
- TRINITY COLLEGE
0405Tą prestiżową uczelnię założyła w 1592 roku królowa Elżbieta I. Królowa chciała „oczyścić Irlandię z barbarzyństwa" i zapobiec migracji młodych, zdolnych ludzi do Europy. Trinity College jest najstarszym uniwersytetem w Irlandii, cieszy się renomą najlepszego w kraju. Kształciły się tu takie sławne osobistości jak Oscar Wilde, Bram Stoker (twórca „Drakuli"), Samuel Beckett i Edmund Burke. Dzisiaj pozycja uczelni także jest wysoka. W rankingu szkół wyższych opracowanym przez magazyn „Times" Trinity College zajął 43 pozycję na świecie i 13 w Europie. Na uczelni kształci się aktualnie ponad 15 tysięcy studentów. W kompleksie uczelnianym znajduje się wiele atrakcji, które powinni zwiedzić turyści: Galerię Douglasa Hyde'a, Teatr Samuela Becketta i Galerię Nauki. Trinity posiada również najstarszą bibliotekę kraju, która obejmuje 9 budynków na terenie uniwersytetu i poza nim. Najsłynniejszą księgą TRINITY LIBRARY jest Book of Kells, rękopis ewangelii Nowego Testamentu stworzony przez celtyckich zakonników ok. 800 roku. Wycieczka po Bibliotece jest ciekawą lekcją historii i skutecznie przenosi nas w odległe czasy początków słowa pisanego.
Po zwiedzaniu Trinity poddamy się fali zakupów na GRAFTON STREET (najsłynniejsza zakupowa ulicą Dublina, pełna „klimatu Irlandzkiego" i muzyki Irlandzkiej ).
 

WAX MUSEUM
060707The National Wax Museum Plus to największe w Europie muzeum figur woskowych.
To miejsce które zainteresuje zarówno starszych jak i młodszych. Znajdziemy tam zarówno postacie które zapisały się w historii Irlandii, jak i te z irlandzkich legend. Ponadto napotkamy tam znanych irlandzkich artystów, muzyków, pisarzy i polityków. Co więcej, można m.in. spróbować swoich sił w miksowaniu muzyki w studiu nagraniowym, a ci o mocniejszych nerwach mogą zwiedzić wystawę poświęconą postaciom z horrorów


Do hostelu będziemy wracać dzielnicą TEMPLE BAR. W żadnej wycieczce po Dublinie zdecydowanie nie możemy pominąć tego dublińskiego symbolu nocnej rozrywki. Jest to klimatyczne skupisko tradycyjnych i bardziej nowoczesnych barów, pubów i restauracji. Dzielnicę powinni odwiedzić również ci, których nie interesuje nocne życie miasta. Temple Bar bowiem zachowało średniowieczny układ ulic i mieści wiele instytucji kulturalnych miasta.

 
18.00 Powrót do Jacobs Inn Hostel.

19.00 Obiadokolacja

Po posiłku spędzamy czas „dowolnie" w Jacobs Inn Hostel. Zainteresowanie młodzieży obstawiam wzbudzą wieczory filmowe z popcornem zapewniane przez Jacobs Inn Hostel lub bilard . Dorośli „freestylowo" – Irlandzki Guinness  .Opiekunowie – lektura „przewodnik po Dublinie – jak się nie zgubić i wszędzie trafić bez problemów" ;) ENJOY!
 
22.00 Cisza nocna
 
 
DZIEŃ 3
6.07
 
6.20 Śniadanie (obawiam się, że ciężko będzie niektórym wstać ;) )

6.45 Wyjazd autokarem na całodniową wycieczkę – CLIFFS OF MOHER TOUR

07Położone w hrabstwie Clare, Cliffs of Moher to bez wątpienia najbardziej znana irlandzka atrakcja turystyczna. Urwista zachodnia krawędź płaskowyżu Burren ciągnie się przez 8 kilometrów osiągając w najwyższym punkcie 214 metrów nad Oceanem Atlantyckim. Co roku przyjeżdża oglądać Mohery około miliona osób. Gigantyczne skaliste ściany porośnięte mchami, na tle turkusowej wody wyglądają imponująco. Niektórzy pewnie pamiętają czasy, kiedy klify były bardziej dzikie, niestrzeżone i groźne. Od 2007 roku dość liczny personel zajmuje się obsługą rzeszy odwiedzających oraz pilnuje, żeby nie przechodzić poza barierki.
W drodze powrotnej zatrzymamy się Galway. GALWAY BAY (zatoka Galway) ma ok. 10 km szerokości w głębi, 30 km u wejścia i długość 50 km. U wejścia do zatoki znajduje się archipelag wysp Aran. Na północno-wschodnim brzegu zatoki leży miasto Galway, od którego zatoka wzięła swoją nazwę. Przygotujcie aparaty – dalszy ciąg niesamowitych krajobrazów!
 
19.00 Powrót do Jacobs Inn Hostel i obiadokolacja
Po posiłku regenerujemy siły na kolejny dzień pełen wrażeń
 
22.00 Cisza nocna
 
 
DZIEŃ 4
7.07
 
8.00 Śniadanie

9.00 Rozpoczynamy kolejny ciekawy dzień pełen wrażeń - wyruszamy zwiedzać Dublin.

07Przez 2 dni po Dublinie poruszać się będziemy charakterystycznym czerwonym autobusem.
City Sightseeing Dublin tour / hop on – hop off
(http://www.city-sightseeing.com/tours/ireland/dublin.htm)
Trasa czerwona. Pierwszy nasz przystanek:
-DUBLIN CASTLE (STOP nr 9)
 
10.00
07Zamek królewski w Dublinie. Pierwsza warownia została zbudowana w latach 1204–1224 przez Anglo-Normanów. W roku 1684 pożar zniszczył budowlę. Po odbudowie kierowanej przez generalnego mierniczego Williama Robinsona z pierwotnej warowni zachowała się jedynie Record Tower. W 1746 roku został wykonany remont apartamentów użytkowanych przez administrację państwową. 16 stycznia 1922 roku Michael Collins objął zamek w imieniu nowego, demokratycznego rządu Irlandii.
- DUBLINIA – Viking & Medieval Dublin (STOP nr 11)
 
13.00
07Dublinia, wystawa przedstawiająca świat Wikingów i życie w średniowiecznym Dublinie, obejmuje swym zasięgiem kilka stuleci. Znajduje się w Hali Synodu Church of Ireland. Dublinię łączy z Christ Church Cathedral zgrabny łukowaty mostek biegnący nad ulicą. Dublinia znajduje się pod opieką Medieval Trust, prywatnego stowarzyszenia charytatywnego mającego na celu przybliżanie społeczeństwu wiedzę z okresu średniowiecza. To nie jest standardowe muzeum – zresztą kierownictwo Dublinii nie lubi tego słowa. Wolą określać się mianem centrum dziedzictwa narodowego przygotowanego w taki sposób, by ekspozycje absorbowały odwiedzających i zachęcały ich do aktywnego zwiedzania. Można tu przymierzyć przeróżne szaty, powęszyć wśród towarów sprzedawanych na średniowiecznym targu, lub przeszukać aptekarskie szufladki i dowiedzieć się, jakie „lekarstwa" stosowano w ówczesnym okresie. Wystawy są często interaktywne, przez co Dublinia dobrze spełnia funkcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Ekspozycje rozmieszczone są na trzech poziomach. Pierwszy poziom poświęcony jest życiu i historii Wikingów,
drugi - średniowiecznemu Dublinowi, ostatni zaś archeologii. Warto także pokonać 96 schodów, by dostać się do wieżyczki wieńczącej budynek. Z okien zabezpieczonych szybą rozciąga się panorama na stolicę.
0707- CHRIST CHURCH CATHEDRAL
Katedra Kościoła Chrystusowego jest jedną z dwóch katedr kościoła Irlandii, po katedrze św. Patryka. Christ Church Cathedral była kiedyś drewnianą świątynią Wikingów a jej powstanie datuje się na XI wiek. Obecnie katedra należy do kościoła anglikańskiego. Gotycki most został dobudowany pod koniec XIX wieku. Łączy on katedrą z Dublinią. W pogodne weekendy lub w czasie przerwy na lunch na trawnikach przy katedrze można spotkać wielu Irlandczyków odpoczywających lub piknikujących.
Kolejny przystanek: - SAINT PATRICK'S CATHEDRAL (STOP nr 12)
 
16.00
Katedra św. Patryka jest jednym z najważniejszych zabytków w mieście. Związana jest z osobą Świętego Patryka, który jest patronem Irlandii. Był on misjonarzem szerzącym wiarę na tych ziemiach. Pewnego dnia zapytany o istotę Trójcy Świętej posłużył się zerwanym liściem koniczyny, której trzy płatki złączone są razem na jednej łodydze. Symbol koniczyny, tak samo jak kolor zielony, na stałe wpisał się w symbolikę państwa. Dzień św. Patryka jest hucznie świętowany zarówno 17 marca, zarówno na terenie Irlandii jak i innych miejsc zamieszkiwanych przez emigrantów. Katedra św. Patryka jest największą budowlą sakralną w Irlandii i ma status katedry narodowej[1]. Są w niej pochowane tak znane osobistości jak irlandzki pisarz Jonathan Swift czy pierwszy prezydent Irlandii Douglas Hyde
 
19.00 obiadokolacja
Po posiłku „czas wolny"
 
22.00 cisza nocna
 
 
DZIEŃ 5
8.07

8.00 Śniadanie

9.00 Wyruszamy w teren

City Sightseeing Dublin tour / hop on – hop off
Przejażdżka autobusem po mieście.
-KILMAINHAM GOAL (STOP nr 16)
 
12.00
07Kilmainham Gaol jest dawnym brytyjskim więzieniem położonym w dzielnicy Kilmainham. Budynek powstał w 1789 roku i od razu zyskał sobie złą sławę. Więzienie słynie głównie z tego, że w latach wielkiego głodu, który nawiedził państwo, przebywali w nim Irlandczycy, którzy dopuścili się drobnych przestępstw na tle braku żywności. Więziono tutaj również osoby związane z walką o niepodległość Irlandii, stracono w tym miejscu także przywódców Powstania Wielkanocnego. Po odzyskaniu przez Irlandię niepodległości budynek popadł w ruinę, następnie w latach 60. ubiegłego wieku utworzono w nim muzeum.
Kolejny przystanek:
- ST MICHAN'S CHURCH (grupa dorosłych)
 
14.00
0707St Michan's Church przy Church Street w Dublinie, pomimo niepozornego wyglądu, ma fascynującą historię. W 1095 r. Wikingowie zbudowali tutaj kościół parafialny, który był pierwszym kościołem na północ od rzeki Liffey. Obecny budynek St Michan's Church pochodzi z 1685 r., gdy został gruntownie przebudowany aby służyć bardziej zamożnym parafianom. Kościelne organy są jednymi z najstarszych w kraju, które są nadal w użyciu. Podobno sam G.F.Händel grał na nich podczas komponowania "Mesjasza" - najsławniejszego z jego oratoriów.
Ale najbardziej zdumiewające są krypty, w których szczególny mikroklimat pozwolił na zmumifikowanie znajdujących się w nich zwłok. Kilka z nich, liczących sobie kilkaset lat, pokazuje się zwiedzającym, w tym zwłoki rycerza, który powrócił z wyprawy krzyżowej. Dotknięcie jego prawej dłoni podobno ma przynosić szczęście.:-)
07- GUINESS STOREHOUSE
(grupa dorosłych) (z St. Michan's Church idziemy pieszo)
Guinness Storehouse (browar Guiness) jest Disneylandem dla miłośników piwa. Jest to ekstrawaganckie połączenie tańca i śpiewów z wyszukanymi wystawami. Najlepszą częścią wycieczki po Storehouse jest Gravity Bar, który mieści się na dachu. Browar mieści się w starym składzie ziaren. Jest to imponujące miejsce, które przysparza międzynarodowej sławy Guinnessowi. Jest tu więcej multimedialnych instalacji niż w prowincjonalnym muzeum piwa. Odbywają się pokazy video i high-tech audio by ukazać historię Guinnessa. Browar został założony w 1759 roku przez Artura Guinnessa. St James' Gate wytwarza 450 milionów litrów piwa rocznie, co ledwo starcza by zaspokoić Irlandczyków, którzy dziennie wypijają 4 miliony kwart.
07- DUBLIN ZOO (Grupa dzieci i młodzieży)
(STOP nr 19 ; 14.00-18.00)
Tu chyba streszczenie jest zbędne ...
http://www.dublinzoo.ie/1/Home.aspx

19.00 Obiadokolacja

22.00 Cisza nocna
 
DZIEŃ 6
9.07

7.00 Śniadanie

8.00 Wyjazd autokarem na wycieczkę całodniową

CELTIC TOUR OF THE BOYNE VALLEY
070707Zwiedzanie Loughcrew portal tomb, Trim Castle, Hill of Tara, the Jumping Church, Monasterboice Monastery oraz St Peter's Church in Drogheda town.
Zobaczcie sami ...
 
19.00 Obiadokolacja

22.00 Cisza nocna
 

DZIEŃ 7
10.07

8.00 śniadanie

Dodatkowa wycieczka całodniowa do wyboru:
0707BELFAST TOUR +
TITANIC EXPERIENCE (45 Euro / osoba)
070707WICKLOW MOUNTAINS (27Euro/osoba)
 
9.00 Obiadokolacja

22.00 cisza nocna
 
 
DZIEŃ 8
11.07

7.00 Śniadanie

8.30 wyruszamy
079.30 REJS RZEKĄ LIFFEY - Dublin z innej perspektywy
07- NATIONAL MUSEUM OF IRELAND – ARCHEOLOGY (opcjonalnie) Irlandzkie Muzeum Narodowe – Archeologia. Wśród zbiorów znajdziemy eksponaty z 7000 r. p.n.e. wystawione w siedmiu galeriach. Wystawy archeologiczne podążają śladami cywilizacji irlandzkiej od przybycia pierwszych ludzi w mezolicie zwanej też epoką kamienną środkową aż do późnośredniowiecznej Irlandii.
Galerie wystawione w muzeum: Irlandia prehistoryczna, Ór –złoto Irlandii, Skarbiec, Władza i składanie ofiar, Ceramika i Szkło Starożytnego Cypru, Irlandia Wikingów, Irlandia Średniowieczna, Starożytny Egipt, Życie i śmierć w świecie Rzymskim + wystawy tymczasowe.

15.30 Wyjazd autokarem na lotnisko

18.20 Wylot samolotu z Dublina

21.50 Przylot do Poznania

Około 23.30 Przyjazd do Wolsztyna
(osoby zainteresowane transportem)
 07